• Open-Hours:10 am to 7pm
  • info@themeansar.com

Czym się różni leasing dla osób prywatnych od leasingu dla firm?

gru 9, 2020 Dla przedsiębiorców
leasing dla przedsiębiorców

Leasing pozwala na finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwie. Wykorzystuje się go w firmach jako szybki sposób na nabycie pojazdów czy nieruchomości. Co ciekawe, w 2011 roku wprowadzona ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziła w życie leasing konsumencki, czyli taki, który przeznaczony jest dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jakie są między nimi różnice?

Co to jest leasing?

Leasing to połączenie rat i umowy najmu. Polega na wnoszeniu miesięcznych opłat do finansującego, w zamian za użytkowanie pojazdu czy maszyny. Uiszczana jest również opłata wstępna, a po zakończeniu umowy, korzystający może zdecydować, czy chce stać się właścicielem leasingowanego przedmiotu, czy też nie. Alternatywną formą leasingu jest kredyt samochodowy. Powoduje jednak zwiększenie kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu, nie jest więc, aż tak popularny.

Leasing dla osoby prywatnej

Z dniem 1 lipca 2011 roku wprowadzono leasing dla osoby prywatnej. Zawierany jest on na tych samych zasadach, co leasing dla firm, zanim jednak uzyskamy decyzję kredytową, spełnić będzie trzeba
niezbędne formalności, tj. przedstawić wniosek o leasing, dowód tożsamości oraz inny dokument ze zdjęciem. Czasem konieczne staje się przedłożenie dodatkowych dokumentów, czyli zaświadczenia o
zarobkach oraz wyciągu z konta, na które przelewane jest wynagrodzenie.

Leasing dla firm

Najczęściej na umowach leasingu pojawiają się samochody użytkowe, ale inne pojazdy czy nawet nieruchomości również mogą na nich widnieć. Ich popularność wynika z możliwości wrzucenia opłat w koszty przedsiębiorstwa. Należą do nich, oprócz opłaty wstępnej i miesięcznych rat, również koszty paliwa, przeglądy czy wyposażenia. Wynajem długoterminowy przynosi spore korzyści, przedsiębiorcy mogą po niższych kosztach nabyć flotę pojazdów wykorzystywaną na potrzeby działalności, a po wygaśnięciu umowy wymienić auta na nowe.

Podstawowe różnice – leasing konsumencki, a leasing dla firm

Podstawową różnicą są strony zawierające umowę – przedsiębiorcy albo osoba prywatna. Leasing samochodu różni się również pod względem finansowym – w wysokości opłaty wstępnej i miesięcznych rat. Opłata wstępna jest zwykle dużo niższa niż ta w leasingu dla firm, do rat dolicza się natomiast koszty pełnego ubezpieczenia, obsługi serwisowej czy opieki assistance. Kalkulator leasingowy pomoże Ci w ich obliczeniu. Dzięki niemu uzyskasz informację również na temat harmonogramu przyszłych spłat.

Podsumowanie

Czy warto więc wziąć auto w leasing? Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy osobą fizyczną, ta forma inwestycji ogranicza koszty i pozwala szybko korzystać z nowego auta. Wszystko ma jednak
swoje wady i zalety. Zanim zdecydujesz się na leasing, przeanalizuj wszystkie dostępne dla Ciebie możliwości i poczytaj opinie klientów. Sprawdź również opcje dostępnych ofert leasingowych – użyj do tego porównywarki kosztów, która pokaże Ci rzeczywiste oprocentowanie umowy leasingowej.

Przez Akademia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *