• Godziny otwarcia: 8:00-16:00
  • info@akademia-przedsiebiorcy.pl

Oszczędzanie wody z dotacją – 5 tysięcy złotych z programu „Moja Woda”

Dla przedsiębiorców gru 9, 2020
dotacje dla przedsiębiorców

Musimy wiedzieć, że na niewielki zbiornik naziemny do zbierania deszczówki należy przeznaczyć kilkaset złotych, natomiast duży rezerwuar podziemny to wydatek rzędu kilku tysięcy.

Kiedy będziemy planować takie przedsięwzięcie warto abyśmy sprawdzili w lokalnym urzędzie, czy samorząd nie oferuje dotacji na budowę systemów deszczowych. Przykładowo w stolicy funkcjonuje program „Warszawa łapie deszczówkę”, w ramach którego osoby indywidualne mogą uzyskać na ten cel do 4 tysięcy złotych. Wnioski na bieżący rok na ogół zbierane są do końca lipca. Trzeba wiedzieć, że od 1 lipca 2020 roku istnieje także ogólnopolski program wspierający gromadzenie wody deszczowej. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do końca września prowadziły nabór do programu „Moja woda” wspomagającego małą retencję. To inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mająca na celu łagodzenie skutków suszy w Polsce. Należy wiedzieć, że program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą otrzymać dotację do 5 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 80 procent kosztów, które ponieśli po 1 czerwca 2020 roku. Środki te są przeznaczone na dofinansowanie zakupu, montażu i uruchomienia instalacji pozwalających na zatrzymanie i zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na ternie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Należą do nich:

a). zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne.
b). przewody odprowadzające wody opadowe.
c). instalacje rozsączające.
d). oczka wodne.
e). elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

Warto też wiedzieć, że program „Moja Woda” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem Polaków. Budżet przeznaczony na ten cel na rok 2020 wynosił ponad 100 mln złotych (środki Narodowego Funduszu – ponad 100 mln złotych oraz wojewódzkich Funduszy – 4,67 mln złotych) i został wyczerpany w dwa miesiące (z końcem września bieżące wojewódzkie fundusze ochrony środowiska zamknęły przyjmowanie wniosków elektronicznych – złożono ich około 24 tysiące). Program będzie kontynuowany od początku 2021 roku, z podobnym budżetem. Wszystkie wnioski, które zostały zarejestrowane elektronicznie do końca września a do końca października 2020 roku dotarły do wojewódzkich funduszy w wersji papierowej, zostaną sfinansowane w tym roku. Warto dodać, że aby taką dotację otrzymać w przyszłości trzeba (w wyznaczonym terminie) zarejestrować elektronicznie wniosek o dofinansowanie i następnie dostarczyć go do wojewódzkich funduszy w wersji papierowej.

Przez Akademia